Йезуитският театър (ХVІІ-ХІX в.)

В тази секция на нашата библиотека можете да прочетете следните изследвания по темата за българската следа в йезуитския театър: РАЯ ЗАИМОВА, Историографията у нас (1992-2018) – с. 2 СТОЯН ДРИНКОВ, Българската следа в йезуитския театър – с. 10 КАТАЛОГ НА 132 ПИЕСИ (XVII-XIX в.) – с. 25 Линк към изследванията ще откриете тук: https://bulgc18.com/wp-content/uploads/2022/02/Jesuit-Drama-17-19.pdf

Read More

Възрожденските географски карти: стратегии на употреба

Десислава Лилова Възрожденските географски карти: стратегии на употреба   Задачата ми днес е да се опитам да реконструирам идеологическите употреби на географските карти във възрожденската култура. Проблемът заслужава внимание, тъй като географията е възлов предмет в образователната система от този период. Между 1835 и 1874 са отпечатани 38 учебника (55 заедно с преизданията), 3 атласа…

Read More

Енциклопедията през века на Просвещението

Рая Заимова Енциклопедията през века на Просвещението   Енциклопедичните издания започват да излизат масово в Западна Европа в края на ХVІІ в., а през ХVІІІ в. стават мощен инструмент на научната комуникация и символ на културния напредък през Просвещението. Специално във Франция се развива лексикографията на френския, появяват се речници на този език и в…

Read More

С въоръжено око: техники за гледане и оптики на разказване през XVIII и XIX век

Огнян Ковачев С въоръжено око: техники за гледане и оптики на разказване през XVIII и XIX век   Всяка епоха вижда в образи епохата, която идва след нея. Валтер Бенямин, „Шарл Бодлер – лирик в епохата на високоразвития капитализъм”   През 1840 г., в рецензия за новоизлезлия роман на Стендал Пармският манастир, Оноре дьо Балзак…

Read More

Напредъкът на обществото и разпадът на личността в произведенията на Фридрих Шилер (18 в.) и Х. М. Енценсбергер (20 в.)

Надежда Андреева Напредъкът на обществото и разпадът на личността в произведенията на Фридрих Шилер (18 в.) и Х. М. Енценсбергер (20 в.)   Едно от големите духовни постижения на 18. в., превърнало се в емблема на столетието, е идеята за тоталност – за единност на общността, цялост на човешкия характер, пълнота на съществуването. Като идеално…

Read More

Католическите мисии в Македония (края на XVIII – XIX век): между духовното и светското

Католическите мисии в Македония (края на XVIII – XIX век): между духовното и светското   Рая Заимова Институт за балканистика с Център по тракология   От Древни времена до наши дни град Солун е заемал и заема едно от ключовите места в източната част на Средиземноморския басейн и по-специално в Егейско море. Мисионерската дейност на…

Read More

Из кореспонденцията на Волтер с руската императрица Екатерина Втора

Из кореспонденцията на Волтер с руската императрица Екатерина Втора   От Г-н дьо Волтер [1765]   Несъмнено полезна е пчелата, Обичаме и се страхуваме от нея самата, На простосмъртните тя полза носи Медът й храни, восъкът й осветява: Макар че да се харесва й се удава, Това излишество не повдига за раздор въпроси.   Минерва,…

Read More