„Дългият осемнадесети век“ е монографична серия (ISSN 2603-4492), издание на „Българско общество за проучване на осемнадесети век“, регистрирана в Националния регистър за издадени книги в България (www.booksinprint.bg) и включена в Националния реферетен списък на съвременни български научни издания с научно рецензиране (https://nrs.nacid.bg/register/search). Всяка книга от серията представлява сборник статии със собствен ISBN, които имат за цел да популяризират в електронен вид научните доклади и презентации от семинарите и конференциите на „Българско общество за проучване на осемнадесети век“. Публикуваните материали имат интердисциплинарен характер от областта на хуманитаристиката и обществените науки. Предвиждат се и публикации на отзиви за проекти, национални и международни научни изяви.
Монографичната серия е некомерсиална и следва идеологията на свободен достъп до създаваното знание. За употребата на съдържащите се текстове не се предполага допълнителна правна регулация. Не се прилагат лицензионни режими. Водеща е единствено логиката на научната коректност и нейните правила. Ето защо изданията в рамката на „Дългият осемнадесети век“ са безплатни, а авторите им ги предоставят без претенции на потенциалната читателска публика.
Стриктно се спазват правилата за peer-review: две анонимни рецензии определят публикуването на статиите във всеки том на монографичната серия. Отговорност за публикуваните факти, информация от всякакъв характер и тълкувания носи авторът на конкретния текст.
- „Дългият осемнадесети век“: № 1. Миналото на Балканите: подходи и визуализации (ХVІІІ-ХІХ в.)
- „Дългият осемнадесети век“: № 2.. Наслади и забрани
- „Дългият осемнадесети век“: № 3 Книгите като събития в Европа и Османската империя (XVII-XIX в.)
- „Дългият осемнадесети век“: № 4 Близост и другост в културата на ХVІІІ-ХІХ в.
- „Дългият осемнадесети век“: № 5 Хартиени революции – ръкописните и печатни издания като идеологически инструменти
Последни коментари